Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Temperatura powrotu - co to jest? Jaka jest optymalna?

Temperatura powrotu - co to jest? Jaka jest optymalna?

Chcesz ogrzewać dom oraz wodę w sposób ekonomiczny i ekologiczny? Zależy Ci, aby Twój piec działał prawidłowo jak najdłużej bez konieczności niepotrzebnych napraw? Wybór kotła to jedno, ale liczy się także odpowiednia eksploatacja, czyli jakościowe paliwo oraz prawidłowe ustawienia. Dowiedz się, co to jest temperatura powrotu, jak ją sprawdzać i ile powinna wynosić – Twój piec Ci za to podziękuje!

 

Co to jest temperatura powrotu?

Ustawienie, a także utrzymanie prawidłowej temperatury powrotu chroni kocioł przed kondensacją wilgoci na płaszczu wodnym i zanieczyszczeniem paleniska przez smołę oraz sadzę. Stosując się do zaleceń oraz wytycznych sugerowanych przez producentów zadbasz nie tylko o poziom ogrzewania w domu, ale również wydłużysz żywotność pieca. W ten sposób będzie działać prawidłowo przez dłuższy czas, a ty nie zostaniesz narażony na dodatkowe koszty związane z naprawami lub wymianą sprzętu w kotłowni. Jeśli zastanawiasz się nad tym, co to jest temperatura powrotu, powinieneś od razu pomyśleć, że to wartość, która znacznie wpływa na działanie pieca oraz tempo i skuteczność ogrzewania. 

 

Warto wiedzieć:

W przypadku kotłów na paliwo stałe oraz instalacji z buforem ciepła powinny być dodatkowo montowane urządzenia do ochrony temperatury powrotu, aby jej poziom pozostawał taki sam.

 

Jaka temperatura powrotu kotła na ekogroszek jest prawidłowa? Na pewno nie za niska, ponieważ może doprowadzić do kondensacji niedopalonych substancji oraz przyspieszyć korozję kotła. W połączeniu z wilgotnym opałem piec może zacząć rdzewieć oraz przeciekać, co przeważnie wiąże się z seriią drogich napraw, a czasem nawet wymianą na nowy. W rezultacie skuteczność spalania będzie na bardzo niskim poziomie, nawet jeśli zdecydujesz się na wysokiej jakości paliwo, jakim jest Ekogroszek Premium Plus.

Jak sprawdzić temperaturę powrotu? Najlepiej zacząć od weryfikacji zakresu temperatur, w jakich może pracować kocioł i dopiero wtedy decydować o pozostałych ustawieniach.

 

Jak sprawdzić temperaturę powrotu?

Wiesz już, co to jest temperatura powrotu i dlaczego utrzymanie jej na właściwym poziomie jest takie ważne. Tylko, jak sprawdzić, czy ustawienia są prawidłowe? Pomocne może być założenie specjalistycznego termometru na powrocie – dzięki temu będziesz mógł swobodnie sprawdzić, jaka jest temperatura powrotu w danym momencie.

Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie zaworu czterodrogowego dzielącego obieg instalacji na część kotłową krótką oraz grzejnikową długą. W ten sposób rozgrzana woda z kotła oraz ta chłodna z powrotu będą się optymalnie mieszać, co pozwoli na zachowanie odpowiednie temperatury powrotu oraz niższej temperatury zasilania w pomieszczeniach. Takie rozwiązanie da Ci również możliwość swobodnej regulacji oraz zmiany ustawień.

Natomiast w przypadku kotłów klasy 5 warto zastanowić się nad wykorzystaniem zasobników wody kotłowej. Wtedy wystarczy wybrać jedno konkretne ustawienie bez konieczności wprowadzania zmian w zależności od pory roku.

Dowiedz się, jaki ekogroszek wybrać.

 

Jaka temperatura powrotu kotła na ekogroszek jest prawidłowa?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zwiększyć temperaturę powrotu lub sprawdzić, czy jest ona na prawidłowym poziomie, najlepiej zacząć od sugestii producenta. Tak naprawdę nie ma zbyt wielu opcji zmian – najbezpieczniej jest uaktualniać wybrane wartości o zaledwie kilka stopni, aby nie narazić pieca na uszkodzenie lub nie doprowadzić do spadku wydajności. Jaka temperatura powrotu kotła na ekogroszek jest zatem optymalna? Przeważnie mówi się, że powinna być niższa od zadanej na kotle o ok. 10℃, ale nie przekraczając minimalnej wartości wskazanej przez producenta. W przypadku kotłów na pellet przeważnie nie może być niższa niż 48°C, a tych na węgiel lub ekogroszek 55°C.

Sprawdź aktualną cenę ekogroszku.

 

Fachowcy zalecają przede wszystkim założenie zaworów 3 i 4-drogowych mieszających. Bardzo ważne, aby pompa cyrkulacyjna została w tym przypadku zamontowana za zaworem mieszającym. Jeśli chodzi o wersję 4-drogową, warto również zainwestować w siłownik elektryczny, który zostanie połączony ze sterownikiem albo regulatorem. Wtedy jednak najważniejsze jest ustawienie prawidłowej temperatury wychodzącej na instalację, a podwyższenie temperatury powrotu to efekt uboczny takiego działania. Liczy się jednak ostateczny efekt działań.

 

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: