Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Jaki komin do pieca na ekogroszek jest zalecany?

Jaki komin do pieca na ekogroszek jest zalecany?

Kocioł na ekogroszek powinien mieć odpowiedni komin. System odprowadzania spalin musi być szczelny i odporny na kondensat powstający w wyniku spalania oraz powinien zapewniać optymalny ciąg i minimalizować straty ciepła. Jaki wkład kominowy do pieca na ekogroszek sprawdzi się więc najlepiej? Jaki przekrój komina do pieca na ekogroszek należy wybrać? Sprawdź najważniejsze zalecenia dla instalacji kominowej do domów ogrzewanych ekogroszkiem.

 

Jaki komin do pieca na ekogroszek będzie odpowiedni?

Nowoczesne kotły na ekogroszek to ekonomiczny sposób ogrzewania domów, który jest znacznie mniej szkodliwy dla środowiska niż tradycyjne piece węglowe. Wymagania dotyczące całej instalacji, a zwłaszcza komina są jednak większe. 

 

Jaki komin do pieca na ekogroszek zapewni więc bezpieczną i wydajną pracę urządzenia? Kluczowe są zwłaszcza: 

 

Najlepiej zaprojektować też cały komin do konkretnego modelu pieca, wybranego już na etapie budowy lub przebudowy domu. Gdy dostosowujesz już istniejący komin, przynajmniej wkład kominowy musi uwzględniać parametry kotła na ekogroszek. 

 

Zwykle najkorzystniejszy będzie komin wewnątrz budynku, bo minimalizuje straty ciepła, które oddaje do okolicznych pomieszczeń. W niektórych sytuacjach konieczne jest jednak zastosowanie zewnętrznego komina systemowego dwuściennego, który musi mieć bardzo dobrą izolację cieplną. 

 

Jaki wkład kominowy do pieca na ekogroszek należy wybrać?

Temperatura spalin emitowanych przez nowoczesne kotły na ekogroszek bywa stosunkowo niska, co powoduje skraplanie się agresywnego kondensatu. Zawiera on szkodliwe związki powstające w wyniku spalania, które mogą łatwo doprowadzić do uszkodzenia i rozszczelnienia tradycyjnych kominów ceglanych. Dlatego też kluczowym elementem instalacji jest wkład kominowy odporny na działanie kondensatu. 

 

Do pieców na ekogroszek zalecane są wkłady ceramiczne lub ze stali żaroodpornej i kwasoodpornej. Pierwsze rozwiązanie jest najbardziej uniwersalne, bo może być stosowane przy różnych paliwach i charakteryzuje się długą gwarancją (nawet do 30 lat). Wkład ceramiczny jest odporny na kwas i bardzo szeroki zakres temperatur, jednak znacznie trudniej zastosować go w istniejącym już kominie, a ponadto jest nieco droższy niż konstrukcja stalowa.

 

Wkład stalowy również będzie dobrym wyborem, o ile jest wykonany z atestowanej blachy austenitycznej 1,4404 o grubości co najmniej 0,8 mm. Jest mniej wytrzymały od konstrukcji ceramicznej, ale za to dodatkowo zmniejsza ilość powstającego kondensatu i jest znacznie lżejszy. Warto natomiast wybrać model o co najmniej 10-letniej gwarancji.

 

Kształt wkładu powinien być też dobrany do zewnętrznej części komina. Standardowe wkłady okrągłe przeznaczone są do kominów kwadratowych, z kolei przy tych o przekroju prostokątnym, wykorzystywane są wkłady owalne.

 

Jaki przekrój komina do pieca na ekogroszek będzie właściwy?

Żeby komin sprawnie odprowadzał spaliny, wkład powinien mieć odpowiednią średnicę. Za duża może skutkować nadmiernym ochładzaniem spalin, a w konsekwencji problemami z ciągiem – dym nie będzie optymalnie przemieszczać się w górę i powstanie zbyt dużo kondensatu. Gdy średnica jest zbyt mała, spaliny nie będą odprowadzane dostatecznie szybko i pojawia się ryzyko, że będą się cofać.

 

Zgodnie z polskim prawem średnica kominów dymowych nie może być mniejsza niż 15 cm. Idealną wartość określa natomiast producent danego kotła i znajdziesz ją w dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR) urządzenia. 

 

Optymalny wewnętrzny przekrój komina do pieca na ekogroszek zwykle mieści się w przedziale od 16 cm do 20 cm. Konkretna wartość zależy od modelu kotła, ale pomocne będą też dwie ogólne zasady:

 

Komin do pieca na ekogroszek – co jeszcze dobrze wiedzieć?

Projektując nowy system kominowy, warto skupić się nie tylko na wkładzie, lecz również materiale obudowy. Pomiędzy obudową a wkładem kominowym zwykle stosuje się natomiast izolację termiczną z wełny mineralnej. Zewnętrzna część komina powinna być wówczas wykonana z pustaków keramzytobetonowych z kanalikami, które zapobiegają nadmiernemu zawilgotnieniu wełny mineralnej przy eksploatacji kotła na ekogroszek.

 

Odpowiednia izolacja ma znaczny wpływ na poprawność ciągu, więc warto ją stosować również przy instalowaniu wkładu do już istniejącego, starego komina. W takiej sytuacji, zwłaszcza przy wkładach kominowych ze stali, do wypełnienia przestrzeni pomiędzy rurą a obudową wykorzystuje się perlit ekspandowany. Ten lekki, niepalny materiał doskonale dopasowuje się do przestrzeni, a jednocześnie nie zakleszcza rury.

 

Ważne jest też podłączenie wkładu kominowego do pieca. Najlepiej powierzyć je specjalistom, co zapewni odpowiedni ciąg, efektywne spalanie i zapobiegnie skraplaniu się kondensatu w przewodzie. Podłączenie zwykle montuje się 30-40 cm od sufitu, a przewód jest możliwie krótki i pozbawiony zakrzywień. 

 

Rzecz jasna nawet przy najlepszej konstrukcji należy pamiętać o regularnym czyszczeniu komina. Warto też wiedzieć, jak czyścić piec na ekogroszek. Dopiero odpowiednia konserwacja obu tych elementów systemu grzewczego zapewni ekonomiczne i bezpieczne ogrzewanie. 

 

Przeczytaj również: Jaki komin do pieca na pellet?

 

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: