Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Wartość opałowa - kaloryczność ekogroszku

Wartość opałowa - kaloryczność ekogroszku

Kaloryczność ekogroszku, czyli inaczej wartość opałowa, to jeden z najważniejszych parametrów tego popularnego paliwa. Czym jest i dlaczego jest taka ważna? Jak się ją mierzy i przelicza z jednej jednostki na drugą? I jak się ma ciepło spalania ekogroszku do wartości opałowej? Odpowiedzi na te i inne najważniejsze pytania znajdziesz poniżej.

Dlaczego wartość opałowa ekogroszku ma kluczowe znaczenie?

Dobry opał to przede wszystkim taki, który zapewnia efektywne ogrzewanie przy możliwie niskich kosztach. Z tego względu kaloryczność ekogroszku lub jego wartość opałowa to pierwszy parametr, na który warto zwrócić uwagę.

Określa on, ile energii cieplnej uzyska się ze spalania kilograma opału. Ogólnie rzecz biorąc, wysokokaloryczne paliwo będzie więc wydajniejsze i rzadziej trzeba je dokładać do pieca. Zwykle też, mimo wyższej ceny, po przeliczeniu okaże się bardziej opłacalne. Najczęściej nie warto więc wybierać taniego ekogroszku, jeśli jego wartość opałowa jest bardzo niska.

Załóżmy na przykład, że masz do wyboru opał o kaloryczności 25 MJ/kg w cenie 1200 zł za paletę 1000 kg oraz drugi za „jedyne” 1000 zł, ale wartość opałowa to tylko 19,5 MJ/kg. W pierwszym przypadku zapłacisz oczywiście więcej za paletę, ale za każdą wydaną złotówkę dostajesz 20,83 MJ energii, a przy „tańszym” paliwie – tylko 19,5 MJ.

Jak mierzy się wartość opałową ekogroszku? Jednostki kWh/kg i MJ/kg

Kaloryczność ekogroszku zależy od wielu czynników, w tym zwłaszcza procentowej zawartości czystej substancji palnej oraz wilgoci (optymalna to 5-10%). Wartość opałowa różnych paliw jest określana najczęściej w megadżulach (MJ) lub rzadziej w kilowatogodzinach (kWh) na kilogram opału.

Dostawcy ekogroszku zwykle stosują pierwszą jednostkę ciepła. Jaka jej wartość będzie dobra? Niskokaloryczny opał poniżej 20 MJ/kg niemal nigdy nie będzie opłacalny. Warto więc zwracać uwagę wyłącznie na paliwo średnio- i wysokokaloryczne.

Z kolei sprzedawcy energii elektrycznej i gazowej wykorzystują drugą miarę, czyli jednostkę strumienia ciepła. Łatwo jednak przeliczyć wartość opałową ekogroszku na kWh, co ułatwia porównanie wydajności różnych sposobów ogrzewania. 1 kWh/kg równa się bowiem 3,6 MJ/kg, więc żeby zamienić MJ/kg na kWh/kg wystarczy podzielić wartość podawaną przez dostawcę ekogroszku przez 3,6.

Czy najwyższa kaloryczność ekogroszku zawsze będzie najlepsza?

Odpowiedź na pytanie, czy wybrać najwyższą kaloryczność ekogroszku wydaje się być prosta i brzmieć „tak”. Jest to jednak nieco bardziej skomplikowane. Zimą, zwłaszcza przy odczuwalnych mrozach, ekogroszek o bardzo wysokiej wartości opałowej faktycznie będzie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem i zapewni efektywne ogrzewanie.

Trudniej natomiast dopalić go do końca na niższej mocy pieca. Gdy temperatura za oknem jest więc wyższa – na przykład jesienią i wczesną wiosną – wystarczy paliwo o średniej kaloryczności, które jest nieco tańsze, a przy tym nadal odpowiednio wydajne.

Parametry ekogroszku – wartość opałowa i ciepło spalania to nie to samo

Większość dostawców podaje kaloryczność ekogroszku, ponieważ jest to bardzo istotny wskaźnik, który pozwala ocenić jakość opału. Niekiedy jednak, zamiast tego możesz spotkać się z informacją o cieple spalania.

Warto więc wiedzieć, że ciepło spalania i wartość opałowa to różne wskaźniki. Ten pierwszy, czyli inaczej ciepło grzewcze, oznacza całą energię wytworzoną w procesie spalania. Obejmuje zatem również ciepło powstające z kondensacji pary wodnej i spalin. Z kolei kaloryczność ekogroszku lub innego paliwa nie uwzględnia kondensacji pary wodnej i spalin, czyli zawsze będzie niższa niż ciepło spalania.

Im większa różnica pomiędzy tymi parametrami, tym lepiej, jeśli masz kocioł z odzyskiem ciepła. Jeżeli jednak masz najczęściej spotykany piec z podajnikiem bez tego mechanizmu, zwracaj uwagę wyłącznie na wartość opałową.

Jaka jest wartość opałowa naszego ekogroszku w kWh/kg i MJ/kg?

Nasza oferta obejmuje wyłącznie workowany ekogroszek o bardzo dobrych parametrach, który zachowuje optymalną wilgotność. Spiekalność RI wynosi 0, siarki jest maksymalnie 0,5%, a zawartość popiołu to jedynie około 3%, co oznacza, że ze spalenia 1 tony paliwa zostanie go średnio 30 kilogramów.

Do wyboru masz też aż trzy produkty, które różnią się ceną i kalorycznością. Wartość opałowa ekogroszku mierzona w kWh/kg i MJ/kg jest w każdym z tych przypadków następująca:

1.    Ekogroszek EKO classic: 21-24 MJ/kg (5,8-6,7 kWh/kg);

2.    Ekogroszek EKO Premium: 23-27 MJ/kg (6,4-7,5 kWh/kg);

3.    Ekogroszek EKO Premium Plus: 26-29 MJ/kg (7,2-8 kWh/kg).

Takie zróżnicowanie pozwoli Ci dobrać idealne paliwo do okoliczności. Jednocześnie, bez względu na to, co wybierzesz, masz pewność, że otrzymasz odkamieniony i odsiarczony, wysokiej jakości produkt.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: