Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Smar do pieca na ekogroszek, jak działa i czy jest potrzebny?

Smar do pieca na ekogroszek, jak działa i czy jest potrzebny?

Zima to nie tylko śnieżny puch, lepienie bałwana czy wesoły kulig. Dla domów jedno lub wielorodzinnych to czas intensywnego ogrzewania. Eksploatacja systemu grzewczego zdecydowanie wtedy wzrasta. Mimo prawidłowego spalania i dobrej jakości materiału opałowego piec stopniowo się zużywa. Stosując smar do ekogroszku, można ten proces skutecznie wyciszyć. Na co dokładnie jeszcze wpływa smarowanie pieca i czy w ogóle jest to wskazane?   

Kto powinien korzystać ze smaru do ekogroszku?

Od lat ekogroszek to najchętniej kupowany materiał opałowy. Zachęca nie tylko swoją wydajnością, ale także niewielką ilością spalin oraz zawartością popiołu. To także wybór proekologiczny, który ogranicza emisję szkodliwych dla środowiska substancji. Samo paliwo i sposób rozpalania nie decydują jednak o jakości spalania. Ważna jest również konserwacja kotła. Z pewnością ułatwia to smar do ekogroszku. Przystosowany jest jednak wyłącznie do pieców z napędem ślimakowym. Ten suplement dla kotłów z podajnikiem nie tylko chroni przed szybszym zużyciem, ale także redukuje głośne dźwięki wywołane przez kruszenie się węgla.

Co daje smar do pieca na ekogroszek?

Jak prawidłowo zadbać o domowy system grzewczy opalany węglem? Wszystko zależy od wybranego rodzaju pieca na ekogroszek. W przypadku tego z podajnikiem ślimakowym sprawdza się smar. To ciecz, w której skład wchodzą modyfikowane tłuszcze zwierzęce oraz naturalne oleje roślinne. Nie zagraża środowisku i nie wywołuje problemów ze zdrowiem. W przypadku smaru do ekogroszku mówi się przede wszystkim o skutecznej konserwacji kotła oraz redukcji hałasu. Jego działanie jest jednak bardziej złożone i długofalowe.

Działanie smaru do ekogroszku:

  1. Redukuje ilość związków siarki powstałych w procesie spalania oraz zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

  2. Sprawia, że tarcie między podajnikiem ślimakowym a ekogroszkiem się zmniejsza. Jednocześnie chroni system grzewczy przed szybszym zużyciem się.

  3. Zmniejsza hałas spowodowany przez kruszenie się paliwa stałego – ulga odczuwalna jest szczególnie w godzinach nocnych.

  4. Ogrzewanie domu jest bardziej oszczędne, ponieważ napęd ślimakowy pobiera mniej energii elektrycznej. Pobór prądu spada o ok. 30-40%.

  5. Chroni kocioł oraz inne elementy podajnika przed korozją zapewniając długi czas pracy bez usterek i kosztownych napraw.

 Ciekawostka:

 Smar do pieca na ekogroszek obniża maksymalnie głośność pracy podajnika z 66 dB do 54 dB.   Przy mniejszych parametrach (55 dB) spadek wynosi do 45 dB.

 

Przeczytaj także: jaki ekogroszek stosować do pracy z podajnikiem

Smar do pieca na ekogroszek to nie tylko wygodne i oszczędne rozwiązanie. To również dodatkowy ukłon w stronę ekologii. W niewielkim stopniu spada ilość produkowanego tlenku węgla i siarki w spalinach. Nawet minimalna zmiana może przyczynić się do poprawy jakości powietrza

Jak podawać smar do ekogroszku?

Podczas podawania smaru do pieca na ekogroszek nie można zalewać całej powierzchni węgla! Należy robić to stopniowo i jednostajnie rozprowadzać płyn na wierzchu pryzmy węgla. Smar powinien pokryć cały ekogroszek aż po sam spód. Jego niebieski kolor nie powinien Cię zaskakiwać – w ten sposób płyn łatwo rozróżnić od cieczy spożywczych. Jest bezzapachowy i nie szkodzi zdrowiu ani życiu, jeśli wykorzystywany jest zgodnie z zaleceniami.

Czy warto stosować smar do pieca na ekogroszek?

Wszystko zależy od podejścia gospodarza domu. Szacuje się, że 5 litrów smaru do ekogroszku wystarczy na ok. 2,5 tony węgla. Zwykle tyle potrzeba w sezonie grzewczym, aby zapewnić rodzinie odpowiednią dawkę ciepła. Rocznie to wydatek ok. 100-150 zł. Bez dodatkowego wsparcia trzeba być przygotowanym na wymianę ślimaka lub zerwanej zawleczki – to jednorazowy wydatek kilkuset złotych co kilka lat. Smar do pieca na ekogroszek to z pewnością lepsze rozwiązanie dla osób, które wolą zapobiegać i dmuchać na zimne, a właściwie w przypadku kotła na ciepłe. Oczywiście substancja nie spowoduje, że w magiczny sposób wydajność pieca ulegnie zmianie. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że będzie ogrzewać dom przez dłuższy czas bez konieczności wzywania specjalisty.

Ekogroszek - sklep

EKO Classic
EKO Classic

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 24 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 21-24 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1509 zł 1559 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium
EKO Premium

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1529 zł 1579 zł
+ darmowa dostawa
EKO Premium Plus
EKO Premium Plus

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3%

Cena: 1549 zł 1599 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: