Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Granulacja ekogroszku – co oznacza ten parametr?

Granulacja ekogroszku – co oznacza ten parametr?

Przy wyborze ekogroszku warto wziąć pod uwagę różne parametry, takie jak choćby wartość opałowa, spiekalność, wilgotność czy zawartość siarki i popiołu. Istotną właściwością węgla typu groszek jest też granulacja (uziarnienie). Jaka granulacja ekogroszku będzie więc odpowiednia? Dlaczego w ogóle parametr ten jest ważny? I co jeszcze oprócz granulacji węgla odróżnia ekogroszek od innych paliw na bazie tej substancji? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

 

Czym jest ekogroszek, czyli o granulacji węgla i nie tylko

 

Granulacja węgla i ekogroszku, nazywana też uziarnieniem odnosi się do wielkości brył(ek) opału. Średnica ziaren poszczególnych rodzajów paliwa powinna mieścić się w określonym zakresie, a tylko niewielki procent masy opału może być w postaci drobniejszej lub grubszej.

 

Klasyfikacja węgla i paliw pochodnych może opierać się na różnych kryteriach. Granulacja węgla jest cechą, która pozwala wyróżnić poszczególne sortymenty tego paliwa. Wśród tych grubych mamy:

 

Z kolei węgiel groszek i grysik mają granulację średnią. Dzieli się ją niekiedy na trzy podgrupy (choć dostępne w sprzedaży ekogroszki mają zwykle granulację mieszaną):

 

Najdrobniejsze granulacje węgla, zakazane już do sprzedaży na użytek prywatny i spalania w domach, to z kolei:

 

Czy ekogroszek to po prostu węgiel, który od innych opałów różni się wyłącznie granulacją? Otóż nie. Ekogroszek powstaje oczywiście na bazie węgla o ziarnach określonej wielkości. Produkcja ekogroszku wymaga również odpowiednio kalorycznego surowca, bo maksymalna wartość opałowa musi wynosić co najmniej 24 MJ/kg.

Jest on też poddawany innym procesom, takim jak wypiekanie oraz czyszczenie wodą, a następnie odpowiednie suszenie. Dzięki temu, oprócz pożądanej kaloryczności i granulacji, ekogroszek ma też niską zawartość siarki (maksymalnie do 1,2%) oraz popiołu (mniej niż 12%). Dobry opał tego typu spalany w odpowiednim kotle nie spieka się też i emituje do atmosfery znacznie mniej szkodliwych substancji niż gorszej jakości węgiel.

Jaka granulacja ekogroszku jest odpowiednia i dlaczego?

Granulacja ekogroszku i inne parametry tego oraz pokrewnych paliw nie leżą wyłącznie w gestii producentów i dystrybutorów opału. Kwestie te reguluje Rozporządzenie Ministra energii z dnia 27 września 2018 roku w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.

Jaka granulacja ekogroszku będzie więc zgodna z obowiązującym prawem? Dopuszczalny zakres wielkości ziaren to od 5 mm do 31,5 mm. Rozporządzenie określa też, jaki wagowy procent opału może mieć mniejszą lub większą granulację. Zawartość podziarna, czyli kawałków drobniejszych niż norma, może wynosić maksymalnie 10%, z zawartość nadziarna (a więc bryłek opału większych niż górna granica zakresu) – tylko 5%.

Dlaczego jednak w przypadku węgla typu groszek granulacja musi być właśnie taka? I czemu im mniej podziarna i nadziarna, tym lepiej? Główną przyczyną są właściwości nowoczesnych pieców z podajnikiem, do których przeznaczony jest ekogroszek.

Gdy granulacja paliwa jest zbyt duża, kocioł nie tylko może pracować znacznie głośniej, lecz także mniej efektywnie, a nawet ulec awarii. Duże kawałki opału będą kruszone, co oznacza większy hałas oraz wyższe ryzyko zatkania podajnika, a w konsekwencji wygaszenia kotła. Mogą również uszkodzić kocioł (np. zerwać zawleczkę w silniku podajnika). Dlatego też warto stawiać na paliwo o górnej granicy uziarnienia nawet nieco niższej, niż wymaga tego prawo.

Przy zbyt małej granulacji ekogroszku ryzyko awarii jest mniejsze. Proces spalania nie będzie jednak wtedy przebiegał optymalnie. Ze względu na niższą efektywność spalania, zużycie opału – a więc i koszty – mogą wzrosnąć. Kocioł może też bardziej kopcić, a do atmosfery trafi więcej szkodliwych substancji.

Nie tylko granulacja ekogroszku – czym wyróżniają się nasze produkty?

Na stronie najlepszy ekogroszek znajdziesz wyłącznie najwyższej jakości opał o świetnych parametrach. Wszystkie nasze paliwa mają bardzo niską zawartość popiołu (ok. 3%) i siarki (maksimum 0,5%). Wyróżniają się też najniższą spiekalnością RI=0 oraz optymalną wilgotnością (5-10%) utrzymywaną przez worki z systemem mikrowentylacji, w które pakujemy opał.

Do wyboru masz również trzy rodzaje ekogroszku o różnej maksymalnej wartości opałowej (EKO classic – 24 MJ/kgEKO Premium – 27 MJ/kg, oraz EKO Premium Plus – 29 MJ/kg). Granulacja ekogroszku każdego z tych typów wynosi natomiast 5-25 mm, co sprawia, że opał idealnie sprawdza się do nowoczesnych kotłów podajnikowych.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: