Najlepszy Ekogroszek | Chotyłów ul. Zaleska 70a, 21-530 Piszczac | woj. lubelskie | NIP: 5372624946

tel. +48 535 206 088, tel. 83 377 82 21 e-mail: sklep@najlepszyekogroszek.pl rejestracja | logowanie

Sadza - czym jest, jak powstaje i czemu może być szkodliwa dla pieca na ekogroszek?

Sadza - czym jest, jak powstaje i czemu może być szkodliwa dla pieca na ekogroszek?

Zastanawiasz się, co to za czarny proszek w twoim piecu? Ten ciemny pył nazywany jest sadzą. Chociaż stanowi naturalny efekt spalania paliw stałych takich jak np. ekogroszek, nie powinno się o niej zapominać. Jej nadmiar potrafi nie tylko zniszczyć piec, ale także wpłynąć na jego wydajność oraz koszty ogrzewania. Dowiedz się, jak powstaje sadza w kominie i czemu może być szkodliwa dla zdrowia.

Co to jest sadza?

Skutków ubocznych spalania można wymienić kilka, ale jednym z najczęściej bagatelizowanych oprócz popiołu jest również gromadząca się sadza w piecu. Powstaje w chwili niepełnego spalania się paliw stałych w najbardziej rozgrzanej części płomienia (białego lub niebieskiego). Niespalone fragmenty ulatniają się do chłodniejszego fragmentu ognia, a następnie wypalają w pełni. Wskutek tego powstaje widoczna sadza w kominie. Chociaż nawet niedrogi ekogroszek jest niskospiekalny, nie da się zapobiec wszystkim produktom ubocznym spalania paliw stałych na bazie węgla kamiennego.

Sprawdź także: https://najlepszyekogroszek.pl/poradnik/zawartosc-popiolu-w-ekogroszku-jak-ja-rozumiec

Rodzaje sadzy w kominie

Czy ten ciemny pył zawsze powinien wywoływać niepokój? Wiele zależy od typu sadzy w piecu:

sadza sypka

– mieszanka popiołu i węgla w miałkiej, szarej formie; występowanie sadzy w piecu na ekogroszek świadczy o prawidłowym spalaniu; łatwo ją usunąć nawet za pomocą miękkiej zmiotki.

sadza szklista

– ma formę czarnych, skondensowanych grudek; piec łatwo może zostać zatkany, ale usunięcie zanieczyszczeń nie jest proste; oznacza, że proces palenia nie przebiega w prawidłowy sposób; jest silnie łatwopalna, co zwiększa prawdopodobieństwo pożaru.

Chociaż sadza w piecu na ekogroszek nie zawsze musi być groźna, nie oznacza to, że nie trzeba jej usuwać. Nawet chwilowe zaniedbanie może zdecydować o ilości generowanego ciepła, a także zwiększyć koszty ogrzewania domu.

Jak prawidłowo dbać o piec na ekogroszek? Dowiedz się, na co zwracać uwagę w okresie grzewczym: https://najlepszyekogroszek.pl/poradnik/zuzlowanie-i-spiekanie-ekogroszku-definicja-przyczyny-i-skutki

Dlaczego powstaje sadza w piecu?

Bez względu na rodzaj używanego materiału sadza w kominie będzie się zawsze zbierać. Trzeba jednak kontrolować jej typ oraz ilość. Niektóre czynniki powodują mniejsze lub większe zagrożenie – warto na to zwrócić uwagę ze względów bezpieczeństwa, jak i ekologii.

Skąd bierze się sadza w kominie:

Widoczna warstwa sadzy w piecu lub kotle na ekogroszek nie zawsze musi wywoływać niepokój. Produkty uboczne spalania nie powinny jednak zalegać w systemie grzewczym. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do zagrożenia życia. Szczególnie niebezpieczny jest moment, gdy sadza w kominie się pali. Wtedy pomoże już tylko straż pożarna.

Jak usunąć sadzę z komina?

Sadzę można usunąć samodzielnie. W przypadku sypkiej formy potrzebna ci będzie tylko miękka zmiotka – pył łatwo wymieść. Trudniej jest natomiast, gdy sadza w kominie silnie przywiera i przybiera kształt czarnych grudek. Wtedy możesz sięgnąć po specjalistyczny proszek, mechaniczną szczotkę lub próbować czyścić piec od dołu. Jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo pozbyć się sadzy, zadzwoń po specjalistę.

Sprawdź także: https://najlepszyekogroszek.pl/poradnik/jak-konserwowac-kotly-na-ekogroszek

Czy sadza w piecu na ekogroszek może być szkodliwa?

Zbyt duża ilość sadzy w kotle na ekogroszek lub piecu może źle wpływać nie tylko na proces grzewczy. Potrafi być również szkodliwa dla zdrowia. Czarny, kłębiący dym, który wydobywa się z komina to jedna przyczyn powstawania groźnego dla środowiska smogu. Można powiedzieć, że to wybór między ciepłem i własną wygodą a ekologią. Czy aby na pewno? Otóż nie – zalegająca sadza w piecu na ekogroszek zmniejsza jego wydajność. Przez to potrzeba więcej surowca, żeby ogrzać pomieszczanie, co jest równoznaczne ze wzrostem kosztów spalania. Dodatkowo zagraża to życiu domowników – zalegająca sadza szklista ze względu na swoją łatwopalność grozi podpaleniem komina.

Jak zapobiegać osadzaniu się sadzy w piecu?

Niestety, nie ma sposobu, który spowoduje, że sadza w kotle na ekogroszek w ogóle nie będzie się osadzać. Można jedynie zadbać o to, aby pyłu powstawało jak najmniej. Z pewnością pomoże w tym:

Jeśli nie jesteś pewien, czy używasz odpowiedniej ilości ekogroszku do spalania w swoim domu lub chcesz się upewnić, że przechowujesz go w prawidłowy sposób, poproś o poradę kominiarza.

Ekogroszek - sklep

SOLAR
SOLAR

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 26 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-26 MJ/kg

siarka: max 0.8%

Popiół: max 4-10%

Cena: 1549 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM
PREMIUM

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 27 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 23-27 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 4-6%

Cena: 1599 zł
+ darmowa dostawa
PREMIUM PLUS
PREMIUM PLUS

(Do kotłów z podajnikiem)

Maks. Wartość opałowa: 29 MJ/kg

Granulacja: 5-25mm

Wartość opałowa: 26-29 MJ/kg

siarka: max 0.5%

Popiół: max 3-5%

Cena: 1699 zł
+ darmowa dostawa

Przeczytaj także: